Wyznaczanie i realizacja celów finansowych kluczem do sukcesu

Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Dodano: 9 marca 2020
finanse 2

Planowanie i przede wszystkim urzeczywistnienie celów finansowych to pierwszy krok do zbudowania solidnego majątku. Z naszego tekstu dowiesz się, jak skutecznie tego dokonać.


Najlepsi przedsiębiorcy i inwestorzy oraz największe światowe korporacje swój sukces często zawdzięczają polityce polegającej na wyznaczaniu konkretnych celów i planowaniu działań w perspektywie długoterminowej. Warto uczyć się od najlepszych i wprowadzać w życie sprawdzone i skuteczne rozwiązania, bo skoro działają one w większej skali, to czemu nie przenieść ich na grunt finansów osobistych? Przedstawiam Państwu skuteczny sposób na wyznaczanie i realizację celów finansowych w oparciu o najlepsze sprawdzone rozwiązania. Jednak, aby móc zacząć planować, musisz się nieco cofnąć...

 

Podsumowanie przeszłości

Żadne planowanie i wyznaczanie celów nie ma sensu w momencie, w którym nie masz odpowiedniego punktu odniesienia. Rozliczenie się z przeszłością da ci możliwość porównania, ale także późniejszej obserwacji zachodzących zmian. Najłatwiej jest podsumować ostatni rok, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to nieco dłuższy okres. Zrób rozliczenie z ostatnich kilkunastu miesięcy, do stycznia poprzedniego roku włącznie. Przygotuj długopis, kartkę papieru i zarezerwuj sobie co najmniej godzinę wolnego czasu. Teraz spróbuj odpowiedzieć na cztery pytania z czterech obszarów finansów (budżet domowy / zbędne wydatki / oszczędności i inwestycje / poziom zarobków). Każde z pytań musisz zadać oddzielnie do danego obszaru i zapisać odpowiedź na kartce.

Pytania są proste, jednak gwarantem dobrego efektu jest szczerość z samym sobą. Pamiętaj, że tutaj nie ma złych odpowiedzi, a każda z nich ma cię przybliżyć do sprawnego wyznaczania i realizacji celów finansowych, więc do dzieła! Oto pytania:

  1. Co działo się w tym obszarze?
  2. Czy jesteś zadowolony ze swoich decyzji?
  3. Co byś zmienił, dodał, usunął, aby w przyszłości obszar funkcjonował lepiej?
  4. Z czego jesteś najbardziej niezadowolony odnośnie tego obszaru?

Odpowiedzenie na cztery powyższe pytania dla każdego z czterech wymienionych obszarów powinno uzmysłowić ci, które decyzje z poprzedniego roku były błędne, jakich zbędnych wydatków mogłeś uniknąć, w których aspektach twoich finansów pojawiają się „białe plamy” i jakie zmiany trzeba wprowadzić, abyś mógł realizować swoje cele!

Wszystko ma znaczenie

Podczas podsumowywania ostatnich kilkunastu miesięcy zaczniesz sobie przypominać wydarzenia, okoliczności i fakty, z których nawet te najmniejsze mają ogromne znaczenie. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach, wszystko skrzętnie notuj!

 

Definiowanie swoich celów finansowych

Udało ci się podsumować swój poprzedni rok. Jest to pierwszy krok do tego, aby nie popełniać błędów z przeszłości. Teraz nadeszła pora na to, aby skupić się na ustalaniu swoich celów i priorytetów finansowych. Znów potrzebna będzie kartka papieru, która od teraz staje się LISTĄ POTRZEB. Chodzi o to, aby zapisywać na niej wszystkie założenia, które realnie są możliwe do realizacji.

Nie zakładaj abstrakcyjnych kwot. Nie licz na wygraną w loterii. Cała lista musi opierać się na chłodnej logice i przyziemnych wyliczeniach. Im bardziej realne do osiągnięcia będą zapisane cele, tym łatwiej będzie ci się zmotywować, aby je osiągnąć.

Różne cele

Pamiętaj, że celem może być zarówno kupno samochodu, odkładanie 300 zł miesięcznie na konto oszczędnościowe, jak i ograniczanie wydatków, szczególnie z omawianego wcześniej obszaru „niepotrzebne wydatki”.

Nadawanie celom priorytetu

Gdy masz już przygotowaną listę realnych do osiągnięcia celów finansowych, kolejnym krokiem jest ustalenie priorytetów. Przyporządkuj swoje cele do poniższych kategorii:

-       zwiększenie przychodów (awans, podwyżka, dodatkowe źródło dochodu),

-       zbudowanie poduszki finansowej (odłożenie rezerwy na co najmniej 3 miesiące życia),

-       redukcja i unikanie długów (zarówno spłacanie kredytu, jak i unikanie kolejnych),

-       większa kontrola nad finansami,

-       oszczędzanie na bliższe cele (np. wakacje, kupno roweru),

-       oszczędzanie na emeryturę,

-       inwestowanie,

-       zwiększenie swojej wiedzy finansowej.

Gdy już udało ci się przyporządkować swoje zamierzenia, to pewnie zauważyłeś, że każda z powyższych kategorii stała się dużym celem, składającym się z wielu mniejszych. To właśnie są twoje cele życiowe w sferze finansów. Teraz wybierz trzy do pięciu z nich, które są dla ciebie najważniejsze. Brawo, właśnie wybrałeś swoje priorytety!

Rozmawiaj o swoich celach

Dyskutuj na ich temat z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi — to sprawi, że będziesz bardziej zmotywowany do działania. Dodatkowo możesz otrzymać od nich przydatne informacje, wskazówki, porady czy poznać inne sposoby na realizację wyznaczonych celów.

Budowanie motywacji i ustalanie zadań

Kiedy ustaliłeś już swoje priorytety, przepisz je na oddzielnej kartce, zatytułowanej MOJE MOTYWY. Postaraj się do każdego ze swoich priorytetowych celów dopisać 2-3 powody, dla których chcesz go zrealizować, a następnie 5 najprostszych działań, które musisz podjąć w celu jego osiągnięcia.

Przykładowo: Moim celem jest zbudowanie poduszki finansowej. Powody, dla których chcę to zrobić:

-       mam niepewną pracę,

-       boję się, że gdy coś mi się stanie, mogę nie mieć pieniędzy na leczenie,

-       może nie wystarczyć mi pieniędzy na poważniejszą naprawę samochodu.

To są powody. Teraz spisz drobne działania, które musisz podjąć:

-       przeczytać o tym, jak zbudować własną poduszkę finansową,

-       przedyskutować ten temat z żoną,

-       założyć konto oszczędnościowe,

-       odkładać co miesiąc 200 zł,

-       odhaczyć w każdym miesiącu przelew ustalonej kwoty.

Widzisz? To wcale nie jest takie skomplikowane. Ważne, aby te drobne działania, które przybliżą cię do twojego celu, nie były zbyt trudne, gdyż to mogłoby cię zdemotywować. Kiedy są proste do osiągnięcia, to nie masz już żadnej wymówki. Trzeba działać!

Realizacja drobnych działań i osiąganie celów

Korzystaj z wszelkich możliwych „ułatwiaczy i upraszczaczy życia”. Notuj drobne zadania w kalendarzu czy plannerze, aby o nich nie zapomnieć, korzystaj z aplikacji, które pomagają w oszczędzaniu (opisujemy je w tym numerze), szukaj dodatkowej wiedzy w internecie. Realizacja celu wcale nie musi być trudna czy skomplikowana, kiedy używamy odpowiednich narzędzi!

            Oczywiście teoria to jedno, ale życie nieraz komplikuje nam nasze plany, dlatego staraj się być elastycznym. Pewnie sporo rzeczy wyjdzie „w praniu”, więc korygowanie swoich celów, aktualizowanie listy zadań czy przenoszenie ich wykonania na inne dni może okazać się niezbędne. Jednak nic tak nie wynagrodzi ci pracy, jak widok sporządzonej wcześniej listy z odhaczanymi celami, które udało ci się osiągnąć. Trzymam kciuki za Twoje oszczędności, inwestycje i udane zakupy!

Błędy, na które trzeba uważać

Najczęstszymi błędami, które popełniamy w realizowaniu naszych celów finansowych są:

-       brak określenia priorytetów,

-       niedokładna kalkulacja „na wyrost”,

-       brak systematyczności,

-       słomiany zapał — brak wytrwałości,

-       brak szczerości z samym sobą,

-       przeznaczenie oszczędności na inny cel,

-       ominięcie któregoś z powyższych kroków!

Adrian Kowarzyk
Adrian Kowarzyk

Autor: Adrian Kowarzyk

Psycholog, dziennikarz, redaktor naczelny i wydawca lokalnego czasopisma „Mamy Ochotę”. Współautor kilku książek. Prywatnie amator sportu, nowych technologii i dobrej muzyki. W wolnych chwilach słucha winyli i planuje podbój kosmosu, w międzyczasie tworząc swoją pierwszą autorską powieść.