Jak dyskutować na trudne tematy, aby nie urazić rozmówcy

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 4 marca 2019
Fotolia_141673851_Subscription_Monthly_M

Wiele osób unika jednak dyskusji na trudne tematy - często z obawy, że taki spór może przekształcić się w osobisty konflikt. Jak to zrobić, bez wzbudzania zbytnich kontrowersji?

 

Zdefiniuj wspólny cel dyskusji

Kto nie chciałby przekonać swojego rozmówcy, że ma rację! W większości przypadków jednak nie jesteś w stanie przekonać rozmówcy, bo i zapewne on nie będzie w stanie przekonać ciebie. Zamiast tego ustalcie, że chcecie dowiedzieć się, dlaczego rozmówcy się ze sobą nie zgadzają. Powiedz rozmówcy, np. „To fascynujące, że widzimy tą samą sytuację na dwa różne sposoby. Chciałbym naprawdę dowiedzieć się...” Jeśli rozmówca jest typem, który uważa, że zawsze ma rację, powiedz np. „Czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś nowego ode mnie?”

Nie pozwól, by dyskusja dotknęła spraw osobistych

Jeśli rozmówca cię atakuje, poproś by wrócił do tematu dyskusji. „Osobiście uważam, że taka zmiana tematu jest niewłaściwa. Co dokładnie przemawia na niekorzyść mojego argumentu, który przytoczyłem chwilę temu?” Jeśli chcesz by twój rozmówca używał bardziej umiarkowanego tonu, zwróć mu uwagę, że nie jesteś w stanie dobrze go rozumieć, jeśli podnosi głos.

Ujawnij fałszywe argumenty

3 najczęstsze przypadki i sposoby, jak ich unikać:

Pozorne alternatywy: Twój rozmówca pyta Cię, czy chcesz wpuścić do kraju dowolną liczbę uchodźców i chciałby zamknięcia granic. Twoja odpowiedź: "Moim zdaniem istnieje wiele różnych etapów pośrednich między całkowitym otwarciem a całkowitym zamknięciem granic, na przykład....".

Abstrakcyjne terminy: „Jesteś za uczciwą płacą, prawda?” Jeśli zapytasz, co to konkretnie oznacza, możesz się łatwo bronić przed manipulacją.

Argument większości: Ten argument opanowały nawet dzieci („Mamo, ale wszyscy...”). W świecie dorosłych wygląda to nieco inaczej: "Nikt nie wątpi, że....". - Większość wyborców chce....". Twoja odpowiedź: „To, że większość osób tak myśli, nie oznacza jeszcze, że jest to odpowiednia decyzja.”

Zmieniaj poziomy

„Ci na górze zawsze robią, co chcą” - powtarzamy czasem z rezygnacją. Warto porozmawiać o możliwościach działania na konkretnym poziomie społecznym, nawet jeśli rozmowa nie doszła jeszcze do takiego punktu. Co Ty i Twój rozmówca możecie zrobić, by Polska osiągnęła cele w zakresie np. bezpieczeństwa energetycznego? Jak możecie osobiście przyczynić się do integracji uchodźców, którzy już tu mieszkają?

Słowa kluczowe:
rozmowa